Objawy: katar, drapanie w podniebieniu miękkim (bardziej jednak jak swędzenie), chrypka, zatkany nos, czasami uczucie opuchlizny śluzówek nosa w okolicy oka i czoła, czasami kichanie. Brak: bólu głowy, innego typy bólu, otumanienia, kaszlu. Ogólnie pracować daje radę tylko coś tak jak rozmawiam to widać ze zdrowa w pełni nie jestem. Przeziębienie? Chyba tak. Grypa? Raczej mi nie wyglada. Ktoś postawi inną diagnozę?

Powzięte działania: ponieważ czułam, że katar sie zagęszcza z godziny na godzinę i w tym czasie pojawia sie łachotanie podniebienia stwierdziłam, że działać trzeba szybko. Zastosowałam mocne środki, ale dlatego, że wiedziałam że w moim przypadku będą skuteczne.

po pierwsze: olejki eteryczne (essential oils),(przeczytaj jak pokonałam nimi gorączkę u dziecka)

po drugie : napar wg tego przepisu napar z czystka i imbiru

po trzecie: opaska na uszy i szalik na szyi przez całą dobę

po czwarte: ciepłe ubranie przez całą dobę

po piąte: nie wychodzenie z domu…aż do podjęcia decyzji, że wyjść można 🙂 w tym konkretnym przypadku zajęło to jakieś 30 godzin.

Dawkowanie: użylam mieszanki trzech olejków firmy Young Living: oregano 1 kropla, goździk (clove) 1 kropla, cytryna(lemon) 2 krople, wklaplamy do kapsułki (young living dystrybuuje swoje kapsułki). Taką kapsułkę w ciagu pierwszych godzin złego samopoczucia przyjmowałam 3 razy dziennie, następnego dnia juz tylko 1 raz aż do ustania objawów. Dodatkowo oregano jest bakteriobójcze i zabija pasożyty. Same korzyści.

Dla osób niezaznajomionych z posługiwaniem się olejkami esencjami poleciłabym stronę dr. Erica Zielinskiego https://drericz.com który o oregano pisze np tak:

“antybiotyk z natury”

Ziele oregano w okresie kwitnienia. Obraz:Dreamstime.com

“w przeciwieństwie do farmaceutycznych antybiotyków, które w zasadzie posługują sie jedną i tą samą sztuczką chemiczną, olejek oregano niesie ze sobą o wiele więcej korzyści. Jest zecydowanie najskuteczniejszym z naturalnych środków prowadzących do wyleczenia oraz naturalnym zamiennikiem dla standardowych antybiotyków”

Unlike pharmaceutical antibiotics that are essentially one trick ponies, oregano oil carries with it so many more benefits. It is truly the ultimate natural treatment and an answer to standard antibiotics.

zródło: https://drericz.com/oregano-oil-natures-antibiotic/

Uwaga: Posługiwanie się olejkami eterycznymi powinno być robione zawsze z ostrożnością. Te w czystej postaci, np young living są drażniące dla skóry, przy robieniu maści należy rozrzedzić (np olejem kokosowym EKO, olejkiem jojoba). Przyda się tu porada u dobrego naturopaty.

Ze względu na cenę nie używam juz olejków young living. Na rynku polskim są dostępne bardzo dobrej jakości olejki w przystępnej cenie dlatego nie ma sensu przepłacać 🙂

Na koniec ujęcie oregano z mojego ogródka:

Ziele oregano. Autor: Ekologiczna.